V úterý se zástupci Středočeského kraje vydali na Kladensko, kde navštívili také Zařízení sociální intervence Kladno, které se věnuje léčbě závislostí.
Toto zařízení je zde velmi potřebné: "Kladno je hospodářsky a sociálně ohroženým územím, potýká se s řadou s tím souvisejících jevů, závislostmi, jevy souvisejícími s hazardem a dalšími závislostmi, segregací některých skupin obyvatel, zadlužením občanů. Středočeský kraj pro občany města a okolí provozuje v Kladně Zařízení sociální intervence Kladno, které je poskytovatelem služeb sociální prevence, věnují se léčbě závislostem, od drog, hazardu, alkoholu až po prášky nebo jídlo. Mají terénní program, služby následné péče, terapeutickou komunitu, poskytují i odborné sociální poradenství: Manželská a rodinná poradna Kladno a Ada+ Psychologická poradna pro dorost a Adiktologická dětská ambulance, včetně pomoci s návykovými látkami," uvádí hejtmanka Petra Pecková.
Místní zde najdou ještě další služby: "Provozují ale i neuvěřitelně důležité Intervenční centrum Kladno pro oběti domácího násilí nebo azylový dům pro dospělé muže a ženy. Jana Petráková je dlouholetou ředitelkou ZSI Kladno a také členkou Komise pro boj se závislostmi Středočeského kraje, která je mým poradním orgánem v této oblasti. Lucie Doležalová je vedoucí adiktologických služeb. Tolik potřebných a stále v kraji s nedostatečnou kapacitou." Hejtmanka si uvědomuje, že kapacita zařízení je nedostatečná: "Když někdo najde odhodlání se z jakékoliv své závislosti léčit, pak by měl mít možnost nastoupit hned a nebýt v pořadníku. Zhruba polovina lidí si své odhodlání léčit se rozmyslí, ztratí motivaci a propadne do závislosti ještě více. A tak je našim úkolem najít větší prostory a služby rozšířit.V roce 2024 oslaví ZSI Kladno výročí 25 let adiktologických služeb. Služby poskytuje společnost ve třech objektech Středočeského kraje a 37 zaměstnanců se věnuje cca 1200 klientům ročně," dodala hejtmanka.