Nedávno jsme psali o tom, že v obci Ledce chce kraj srovnat se zemí vilu Bellevue, pozůstatek časů, kdy zde fungovaly lázně. Místní jsou proti, sepsali petici. Kraj je ale neoblomný, podle radního pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek, pana Libora Lesáka, je na vině předchozí vláda.
Jaký je další osud domu?
Krajské zastupitelstvo schválilo v září loňského roku návrh na odstranění stavby a vystavění nového objektu, který bude využit v rámci deinstitucionalizace sociálních služeb. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu vily Bellevue, do kterého se dostala vinou naprostého nezájmu ze strany bývalých vedení krajského úřadu, je cena za její eventuální záchranu příliš vysoká a dalece přesahuje možnosti krajského úřadu. Na konci května bude zastupitelstvu Středočeského kraje předložen návrh na revokaci usnesení o demolici a návrh na prodej budovy. Další osud tedy v tuto chvíli nelze předjímat.
V jakém stavu je nyní dům?
Vila Bellevue byla v užívání příspěvkové organizace Středočeského kraje Bellevue, p.s.s., která objekt z důvodu špatného stavební stavu opustila již v roce 2009. Přesto budova zůstala v majetku této organizace až do 1.10. 2019, kdy byl objekt vrácen zřizovateli, tedy Středočeskému kraji – odboru majetku. Bohužel předchozí vedení Středočeského kraje od roku 2009 nepřijalo žádné rozhodnutí, jak s budovou dále nakládat. Za celou tuto dobu nebyl objekt zařazen mezi investiční akce kraje, nebylo rozhodnuto o jeho přestavbě nebo prodeji. Vinou této nečinnosti, a to nejen ze strany krajského úřadu, ale rovněž ze strany obce, odborné veřejnosti, spolků a občanů se budova dostala do katastrofálního stavu.
V roce 2019 po našem nástupu do vedení krajského úřadu jsme ihned rozhodli o vypracování znaleckého statického posudku. Dle tohoto posudku je stavba, vzhledem ke zborcené střeše, k havarijnímu stavu dřevěných trámových stropů v nadzemních podlažích, vstupním schodišti a dílčí částí konstrukcí, v havarijním stavu. Budova nevyhovuje požadavkům na mechanickou odolnost a stabilitu objektu a jsou ohroženy životy osob nebo zvířat.
Byl zpracován rovněž znalecký posudek na stav konstrukcí z hlediska poškození biologickými vlivy, v rámci kterého bylo zjištěno značné nenávratné poškození hnilobou a dřevokaznými houbami. Na základě výše uvedených posudků byla vypracována projektová dokumentace na sanaci stavby ve smyslu její prosté statické stabilizace (bez jakékoliv rekonstrukce) a stavba byla zabezpečena proti zhroucení.