V bohaté historii kladenské činohry najdeme mnohá významná jména, mezi nimi nechybí legendární král komiků Vlasta Burian. Ve čtvrtek 24. října mu před budovou Městské Divadlo Kladno společně s Gymnázium Kladno odhalí pamětní dlaždici, která připomene jeho působení v místním souboru.
Kladenské divadlo před lety zveřejnilo vzpomínku na legendárního komika: "Vlasta Burian na Kladně! Ředitel Žáček, o kterém jsme tu psali minulý víkend, odešel z funkce roku 1947. Jeho nástupce S. Sedláček byl po roce sesazen akčním výborem. Divadlo převzala organizace Umění lidu, která propustila stálý soubor, jehož několik členů přešlo do Oblastního divadla Slaný. V letech 1948–49 byla tedy kladenská scéna divadlem hostujících souborů. Roku 1950 byla obnovena činohra i zpěvohra se stálým souborem a připojil se též soubor loutkoherců.
14. května 1950 měla premiéru hra F. F. Šamberka Palackého třída 27 v režii F. Hurycha, ve které v roli Muchomíra Kulíška hostoval věhlasný komik Vlasta Burian. Dobové kritiky vychvalují Burianův „jedinečný komický projev, akrobatickou gestikulaci a nenapodobitelnou mimiku.“ Byl prý „bouřlivě vítán přítomným obecenstvem, byl hluboce dojat, že pracující zapomněli na jeho poklesky a že mu věří, že svou v pravdě lidovou komikou bude skutečně pracovat pro svůj lid, ze kterého vyšel.“
Městské divadlo Kladno bylo prvním divadlem, ve kterém si Vlasta Burian zahrál po zrušení hereckého distancu. Burian byl totiž roku na sklonku války uvězněn a obviněn z kolaborace s nacisty. Janu Masarykovi se na chvíli podařilo ho z vězení, kde seděl s esesáky a kriminálníky, osvobodit a zařídit vyšetřování na svobodě. Proti tomuto rozhodnutí se ale strhla vlna odporu, a tak byl nakonec odsouzen k několika měsícům vězení a pokutě půl milionu korun. Vlasta Burian měl zakázánu tvorbu a role v Palackého třídě 27 pro něj byla návratem na divadelní prkna. V roce 1994 byl zásluhou divadelního teoretika Vladimíra Justa rehabilitován.