Pětatřicáté výročí od sametové revoluce si lidé na Kladně budou 17. listopadu připomínat velmi originálním způsobem, a to tvorbou živého řetězu ve městě. Zkusí tak zopakovat tento počin Kladeňáků při revolučních událostech 26. listopadu 1989.
„Jsme generace, pro kterou jsou běžné mobilní telefony, internet, sociální sítě... Ale i v době, kdy lidé tyto komunikační prostředky neměli, se dokázali domluvit, sejít a vytvořit živý řetěz přes město Kladno. Po 35 letech to chceme zopakovat a živým řetězem propojit budovu Kokosu, lidově řečeno komunistického kostela,
na náměstí Sítná s kladenským divadlem. To je jedním ze symbolů listopadu 1989 na Kladně, protože právě v divadle se setkávali aktivisté a zakladatelé Občanského fóra včetně Václava Havla,“ prozrazuje Gabriela Havlůjová, koordinátorka spolupráce se spolky a občanskými aktivisty Magistrátu města Kladna.
Aby došlo k propojení zmíněných dvou míst, muselo by se podle Havlůjové akce zúčastnit přibližně 1600 lidí. „Dáváme si za cíl, kdyby se nás sešla alespoň polovina a pak by se řetěz rozpohyboval. Samozřejmě by bylo skvělé a ideální, pokud by se podařilo oslovit celý potřebný počet,“ vysvětluje.
Tvorba lidského řetězu startuje na náměstí Sítná v neděli 17. listopadu v 16:30, od 17. hodin budou v rámci programu v přilehlém parku u divadla připraveny dětské dílny a o hudební doprovod se postará Panda Banda a orchestr divadla Sklep. Dojde zde také k odhalení památníku „Společně“. Ten odkazuje na společné úsilí lidí, které bylo v roce 1989 zásadní pro pád totalitního režimu. Vytvořil jej kladenský umělecký kovář Václav Minařík, skleněný prvek byl vyroben ve sklárně v Novém Boru a na výsledné podobě se podílela designérka Kateřina Handlová společně s kladenským radním pro rozvoj města Ondřejem Rysem.
„Akce je určená široké veřejnosti a všechny Kladeňáky srdečně zvu. Těší mě, že účast už přislíbili aktivisté z různých občanských spolků, pamětníci listopadových událostí ale i mládež z různých sportovních klubů,“ doplnila Gabriela Havlůjová.