Skladování vyrobené elektřiny je stále velkým problémem. Je tedy skvělé, že vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov v Buštěhradu k tomuto bádání přispěli svým objevem, a to díky testování konceptu skladování elektrické energie prostřednictvím tepla uloženého do kamenného prachu v Carnotově baterii, což je zařízení pro skladování energii, které ukládá elektřinu ve formě tepelné energie.
"V rámci projektu jsme vyvinuli experimentální systém kombinující tepelné čerpadlo a organický Rankinův cyklus s akumulačním zásobníkem kamenného prachu neboli Carnotovu baterii, což je zařízení skladující přebytečnou elektřinu ve formě tepla v době, kdy je jí v síti nadbytek a její cena je nízká, a naopak vyrábějící z uloženého tepla zpět elektrickou energii, když je jí nedostatek a její cena stoupá. Naším cílem bylo ověřit funkčnost konceptu nabíjení úložiště kamenného prachu teplem na úrovni 125°C vyráběného z levné elektřiny tepelným čerpadlem, které má na vstupu zdroj odpadního tepla z průmyslové výroby o teplotě 60 °C, jenž jsme simulovali otopnou soustavou budovy ČVUT UCEEB. Vybíjení probíhá organickým Rankinovým cyklem, který uložené teplo o 125 °C přeměňuje zpět na elektřinu. Výsledky testování potvrdily, že náš koncept v praxi funguje, i když bude potřeba ještě dalšího vývoje, abychom ho dotáhli do podoby pro komerční využití. Kromě toho jsme v rámci realizace projektu publikovali články, které popisují způsoby akumulace elektřiny zpětnou konverzí do tepla a srovnávají v současnosti existující komerční projekty ve světě."
UCEEB je vysokoškolským ústavem ČVUT. Zaměřuje se na vývoj a výzkum v oblasti budov a jejich technologií šetrných k přírodě, podporujících trvale udržitelný rozvoj společnosti a poskytujících svým uživatelům zdravé a komfortní vnitřní prostředí.