Michaela Klimšová se s projektem mestskeholubniky.cz zasazuje o budování útočišť pro holuby, které jsme původně domestikovali a nyní musí živořit na ulicích. Díky holubníkům, do který se stahují, jim lze měnit pravá vejce za atrapy, takže se jejich populace zmenšuje. Projekt byl také oceněný v programu Social Impact Award, ve kterém vyhrála cenu poroty a také cenu České spořitelny.
Jak se budují městské holubníky - jak se stanovuje jejich kapacita?
Kapacita holubníků závisí na velikosti holubníku, tedy na prostorových možnostech. Například u půdních holubníků, kdy se vybuduje jednoduchá půdní vestavba, je obvyklá kapacita pro okolo 100 holubů. V Bílovci, kde máme náš první holubník na půdě gymnázia Mikuláše Koperníka, je možná kapacita až pro 150 holubů. V Brně, kde jsme s paní architektkou Laurou Doležalovou, která vytváří nákresy a projekty holubníků, se bude stavět holubník s kapacitou pro 64 holubů. Je zde tedy 32 hnízdních polic (pár sdílí polici).
Jak často je třeba vkládat do holubníku vejce? Kolik zaměstnanců se musí o holubník starat?
V počáteční fázi holubník navštěvujeme jednou až dvakrát týdně. Jakmile se začnou holubi stahovat do holubníku a jejich počet se zvýší, počítáme s intenzitou třikrát týdně. To obnáší rychlý úklid, krmení a výměnu vajec za atrapy. Vejce vyměňujeme nejpozději do 5. dne od snůšky, aby zůstala zachována humánnost této metody. V této době se ještě nevyvinul zárodek. Také proto je důležité navštěvovat holubník pravidelně, aby se vejce včas vyměnila. Počet zaměstnanců závisí na jejich časových možnostech, ideálně však jeden až maximálně tři. Jako přivýdělek bude tato práce vhodná také pro důchodce a studenty, ale vidím také velký potenciál v budoucí spolupráci s charitou.
Kde všude již holubníky fungují?
Momentálně fungují holubníky na Praze 1 a to pod vedením Katky Brabencové z organizace Holubi v nouzi, dále nově v Českých Budějovicích, kde se o něj stará paní Marcela Kassai a za Městské Holubníky máme první holubník v Bílovci. Další v pořadí je výše zmíněné Brno, kde bude holubník přímo na magistrátu a stavět se bude ještě teď v zimě. Zima je pro otevření naprosto ideální, jelikož holubi hledají potřebné zázemí a potravu. Další jsou pak Plzeň, kde začneme brzy s přípravou projektu a spolupráce zde probíhá již od léta, dále pak Ostrava-Jih, kde nyní provádím monitoring holubů a příští rok zde postaví první ostravský holubník. Spolupráci navazujeme nyní také s městem Jevíčkem a s několika dalšími městy jednáme o dalším postupu.
O holubech panuje mnoho předsudků. Je pravda, že jde o zvířata, která roznášejí nemoci?
Jednoduše řečeno, tyto obavy jsou zbytečné. Větší obavy by měl člověk mít z cesty přeplněným metrem nebo autobusem, která nese vyšší riziko infekce, než když zvednete ze země zraněného holuba, abyste mu pomohli, jak řekl německý veterinář Volker Botjes. Tyto předsudky jsou hluboko zakořeněné v naší společnosti. Pravdou je, že holubi jsou imunní vůči ptačí chřipce, což dokazují také zahraniční studie. Parazity mohou přenášet, ale ty přenášejí také husy a slepice, které třeba chová váš soused. Zároveň je třeba zmínit, že jsou velice čistotní, rádi se koupou a pečují o své peří. Na ulici strádají a jedí potravu, která pro ně není vhodná jako odpadky a pečivo, z čehož mohou být náchylnější. Holubi v holubníku jsou oproti tomu dobře živeni, pod dohledem a v dobré kondici a v případě potřeby se odčervují.
Co vše musí obec udělat, aby vybudovala městský holubník?
Spolupracovat s námi. Vždy, když je aktivita a energie ze strany obce, jde vše postupnými kroky dopředu. Nabízíme různé formy spolupráce, balíčky služeb a pro každé město či městskou část nastavíme v každé fázi projektu balíček na míru. Obecně tedy mám projekt rozdělen na tři fáze a to přípravnou, realizační a udržovací. V přípravné fázi provádíme monitoring, ale není to nutností a dále projekt - nákres a návrh na vhodný materiál na holubník, přímo na konkrétní prostor. Samozřejmostí je osobní konzultace. Realizační fázi (samotné vybudování holubníku) si buď zajistí město samo nebo se postaráme i o tuhle část. A tou poslední fází je udržovací, což zahrnuje servis, údržbu a péči o holuby a výměnu vajec. Součástí je také vedení statistik a jejich vyhodnocení a marketing.
V Českém Brodě holuby dokonce střílejí. V čem je metoda holubníků šetrnější a výhodnější?
Cílem Městských Holubníků je snižovat počet holubů humánním a udržitelným způsobem. Také po stránce efektivity je tato metoda lepší, jelikož se počet holubů snižuje postupně a jejich množství se po určité době opravdu sníží až o 50 %, z čehož velká část holubů je navíc v holubníku. Tím, že holubi, kteří si na vhodné prostředí zvyknou, v něm tráví až 80 % času, je také okolí čistší. Holubi patří k člověku od pradávna a spadají nyní do stejné kategorie jako kočky a psi, tedy opuštěná zvířata, je tedy našim úkolem se o ně postarat. Myslím, že holubníky jsou nejen užitečným, ale také moderním a atraktivním řešením a jejich využívání k regulaci jen dokazuje zvyšující se mindset dané společnosti.