V noci z 12. na 13.srpna bude Zemi nejblíže meteorický rej Perseidy, kterým říkáme padající hvězdy. Jak je nejlépe pozorovat?
"U nás na hvězdárně nepořádáme tento víkend speciální pozorování "padajících hvězd", protože jsme ve městě velmi znevýhodněni světelným znečištěním. Tedy určitě vyražte kamkoliv za město do co největší tmy s dekou či sklopným křesílkem a v leže pozorujte tu nádheru na vlastní oči, letos Měsíc nebude rušit a snad i počasí se na víkend umoudří. Mezi mraky můžete spatřit Perseidy klidně už i dnes a bude jich stále přibývat," uvádí Slánská hvězdárna.
První meteory z Perseid jsou zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane v neděli 13. srpna dopoledne. Neboť po maximu už aktivita prudce klesá, nejvhodnější je úkaz pozorovat o víkendu ze soboty 12. na neděli 13. srpna, tedy v noci maxima.
Podmínky jsou letos téměř ideální, na obloze bude Měsíc ve fázi úzkého srpku, který vychází až časně ráno a nebude příliš rušit svým svitem. Bude tedy možné spatřit i nejslabší meteory (na jejich pozorování je ale třeba být daleko od velkých měst). Pozorování meteorů doporučujeme zejména v druhé polovině noci, kdy souhvězdí Persea s radiantem roje vystoupá téměř k nadhlavníku a většina meteorů zazáří nad obzorem, ne pod ním. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní zazáří každou hodinu přibližně 80 meteorů, z toho 10 až 20 může být opravdu jasných.
Na pozorování roje Perseid si vyhledejte místo alespoň desítky kilometrů daleko od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nejvíce meteorů je totiž vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí. Při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i ty méně jasné meteory. Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima.