Město Kladno se letos rozhodlo rázně vypořádat s problémem automobilových vraků a nepojízdných vozidel, která zabírají cenná parkovací místa. Vedení města spolu s odbory dopravy a životního prostředí a dalšími úseky postupně čistí ulice od těchto nevyhovujících dopravních prostředků. V první linii přitom stojí Městská policie Kladno.
Samolepky mají především informační charakter a slouží k upozornění, že vozidlo nesplňuje stanovené podmínky k provozu a o vůz se zajímá správní orgán.
Strážníci denně evidují vozidla, která nesplňují podmínky provozu na pozemních komunikacích. Další případy hlásí samotní občané na tísňovou linku 156 nebo přímo odboru dopravy. Vraky, které majitelé nechávají napospas živlům, nejsou jen estetickým problémem, ale především zabírají cenná parkovací místa, která by mohla sloužit jiným motoristům. Město proto vytvořilo jednotnou evidenci vraků a vozidel nezpůsobilých provozu, v níž je aktuálně zapsáno téměř 600 případů, z nichž se více než 160 již podařilo vyřešit.
Od poloviny srpna začala Městská policie Kladno označovat nevyhovující vozidla žlutými samolepkami. „Samolepky jsou dvou typů. Jedny označují vraky, tedy automobily, kterým chybí důležité části karoserie nebo motoru, případně u nich dochází k úniku kapalin. Druhá kategorie upozorňuje na vozidla bez platné technické kontroly,“ vysvětlil ředitel městské policie Michal Strieborný.
Tyto štítky mají především informační charakter a slouží k upozornění, že vozidlo nesplňuje stanovené podmínky k provozu a o vůz se zajímá správní orgán. Po označení vozu samolepkou je věc postoupena správnímu orgánu, který vyzve vlastníka nebo provozovatele vozidla k jeho odstranění a stanoví přiměřenou lhůtu.
Pokud neuposlechne, zákon mu dává dvouměsíční lhůtu, po jejímž uplynutí může být vozidlo odtaženo a v případě vraku předáno k likvidaci. Podle aktuálních údajů je na odtahovém parkovišti zhruba 15automobilů.
Vozidla, kterým osvědčení o technické prohlídce vypršelo před více než 6měsíci, může město po odtahu a proběhlé lhůtě podle zákona nabídnout ve veřejné dražbě.
Vynalézaví majitelé, kteří se snaží problém obejít přeparkováním, si situaci jen komplikují. Vedoucí odboru dopravy a služeb Magistrátu města Kladna Tomáš Fujan upozornil, že v takových případech bude výše uvedený postup spojen s pokutou, jejíž horní hranice je až 300 000 Kč.
Vedoucí odboru také varoval, že problémy často vznikají u vozidel, která změnila majitele, ale nebyla řádně přepsána. V registru se pak jako majitel objevuje osoba, která vozidlo prodala už před lety. „Apelujeme tak na občany, aby si tyto záležitosti pečlivě hlídali a vozidla přepisovali nejlépe ihned při prodeji. Chrání tím hlavně sami sebe,“ dodal Fujan.
Další komplikace pak v celém procesu nastávají u vozidel, která jsou součástí dědických řízení. V takových případech úřad bohužel nemůže nechat vozidlo odtáhnout, ani kdyby obrůstalo travou. Sami dědicové však svázané ruce nemají. Ti s vozidlem mohou manipulovat, jen jsou povinni o tom informovat notáře.
Žluté samolepky kromě odstrašujícího efektu plní i o světovou funkci. Řada lidí díky nim zjistila, že jejich vozidlo má propadlou technickou kontrolu a mohli by na silnicích čelit problémům.