Od 1. března 2025 vstoupila v platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která nově zakazuje pálení biologicky rozložitelného odpadu (například větví, listí nebo trávy) na zahradách. Pálit tento odpad na vlastní zahradě již není legální, a to bez ohledu na dřívější vyhlášky obcí. Vypalování trávy je zakázané dlouhodobě. Zákon o požární ochraně zakazuje fyzickým osobám vypalování porostů. Za porušení hrozí pokuta až 25 000 Kč. Právnické a podnikající fyzické osoby mohou dostat pokutu až 500 000 Kč.
Tato úprava sjednocuje dosavadní rozdílný výklad zákonů a zároveň reflektuje evropské požadavky na nakládání s odpadem.PPokud nekompostujete doma, je nutné biologický odpad odvézt do sběrného dvora, vložit do hnědé popelnice nebo využít jiné oficiální možnosti sběru bioodpadu. Zůstává povoleno rozdělání ohně pro rekreační účely, například opékání špekáčků nebo posezení u ohně, zůstává povolené. Doporučujeme však větší oheň předem nahlásit pomocí jednoduchého online formuláře na stránkách Hasičského záchranného sboru. Předejdete tak zbytečnému výjezdu jednotek požární ochrany.
Biologicky rozložitelný odpad ze zahrad a veřejné zeleně je smysluplné co nejvíce využívat, ať už při domácím kompostování, v řízených kompostárnách nebo v bioplynových stanicích prostřednictvím obecního sběru biologického odpadu. Obce mají povinnost zajistit celoroční místo sběru zeleného odpadu od dubna 2019. V tomto směru se nejedná o novou legislativu. Ze zákona o odpadech vždy vyplývalo, že se má s listím, větvemi nebo posečenou trávou, pokud je osoba sama nekompostuje, nakládat jako s biologicky rozložitelným odpadem, to znamená odkládat do hnědé popelnice nebo odvézt do sběrného dvora na místo k tomu určené. Zákon o odpadech vždy zakazoval jakékoliv odstraňování odpadů mimo zařízení k tomu určená, tedy vylučoval takovýto odpad spalovat například na zahradách. Nicméně v zákoně o ochraně ovzduší doposud existovala možnost, aby obce vydávaly obecně závazné vyhlášky a spalování tohoto odpadu regulovaly. Z toho vyplývalo, že zákon o ochraně ovzduší počítá s tím, že spalování těchto odpadů na zahradách je legální. Na rozpor mezi oběma zákony upozornilo Ministerstvo vnitra. Zároveň byl takový výklad zákona o ochraně ovzduší v rozporu s evropskou směrnicí o odpadech. Z toho důvodu poslanci přidali do novely zákona o ovzduší (platné od 1. 3. 2025) poslanecký návrh, který uvedl oba zákony do souladu. Odstraňování bioodpadu, jako je shrabané listí, posečená tráva či větve, se tedy již řídí výhradně zákonem o odpadech, nikoliv obecními vyhláškami.
Je ale potřeba odlišit dvě situace – nakládání s odpady a situaci, kdy se suché rostlinné materiály, zejména dřevo, spalují na otevřeném ohni účelně. Jednodušeně řečeno – pokud se to týká likvidace například shrabaného listí, čerstvých větví nebo posečené trávy, je potřeba s nimi nakládat jako s bioodpadem a odvézt na kompost, odložit do hnědé popelnice, sběrného střediska odpadu a podobně. Rekreační rozdělávání ohňů za účelem opékání špekáčků či jiných pokrmů nebo zkrátka posezení doma u ohně zakázáno samozřejmě není.