Cizinci odcizili napříč několika kraji velmi sofistikovaným způsobem přes desítku luxusních vozidel. Hrozí jim až osmileté tresty.
Středočeští krajští kriminalisté si mohou připsat další úspěch. Poté, co zadrželi a obvinili dvojici cizinců ve věku 44 a 54 let, kteří na území Středočeského, Zlínského kraje a kraje Vysočina vykrádali rodinné domy, hasičské zbrojnice a bankomaty, zadrželi v rámci akce pod krycím názvem „Bavor“ další dva muže, kteří na území naší republiky páchali také sériovou trestnou činnost. Tito dva muži, ve věku 29 a 31 let, se velmi sofistikovaným způsobem specializovali zejména na krádeže luxusních vozidel v České republice. Pro ně vyráželi několik měsíců z příhraničí Polska…
Kriminalisté měli tento případ rozpracovaný již od srpna loňského roku, kdy se začala „ztrácet“ první luxusní vozidla, a to nejen na území Středočeského kraje. Luxusní auta začala ve velkém mizet i z dalších krajů, a to Libereckého, Královéhradeckého nebo z Prahy. A právě v říjnu loňského roku se také podařilo kriminalistům zadržet dvojici cizinců, a to krátce po jedné z nočních výprav. Jednoho přímo v kradeném voze BMW poté, co s ním po pronásledování vlastním majitelem odcizeného auta cizinec havaroval. Druhý byl pak dopaden v doprovodném vozidle.
Následně pak kriminalisté oba cizince obvinili z krádeže tohoto vozu a na základě podnětu na ně byla uvalena vyšetřovací vazba. Probíhalo ale další vyšetřování, realizované i na úrovni mezinárodní policejní spolupráce, kdy mohli středočeští kriminalisté, na základě svého pečlivého zadokumentování a vyhodnocení všech zajištěných důkazů, letos v dubnu rozšířit obvinění cizinců o další desítku případů krádeží vozů, které odcizili na území naší republiky. Na svědomí tak mají mít krádeže celkem 11 luxusních vozů se škodou téměř 12 miliónů korun. Obviněni byli ze zvlášť závažného zločinu krádeže podle § 205 odst. 1, písm. b), odst. 4 písm. c) trestního zákoníku a dále z přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku podle § 234 odst. 1 trestního zákoníku, a to vše formou spolupachatelství.
Kriminalisté měli zmapováno, že se dvojice cizinců zaměřovala výhradně na vozidla vybavená tzv. systémem keyless (bezklíčové ovládání zámků a startování). Do České republiky pokaždé přijeli s vozem s polskou registrační značkou, a aby co nejvíce ztížili své odhalení, tato auta měnili. Krádeže prováděli v nočních hodinách pomocí speciálního zařízení, které bylo schopné přenést kódovanou informaci z klíče do blízkosti vozidla.
K odcizení vozidla, při kterém nepoužili vůbec žádné násilí a vůz nijak nepoškodili, jim pak díky tomuto sofistikovanému zařízení stačilo pouze pár vteřin. Jeden z pachatelů přistoupil vždy co nejblíže k vchodu rodinného domu, před kterým stál zaparkovaný vůz. Jelikož v prostoru za vchodovými dveřmi majitelé zpravidla své klíče od vozu odkládají, zaměřil jeden z mužů speciální zařízení přes zeď domu, kde došlo k přijmutí a propojení signálu z klíče, který současně vyslal signál k vozidlu, u kterého čekal druhý z pachatelů. Ten pak do otevřeného vozu nastoupil, nastartoval a odjel s ním. . .
Středočeským policistům se navíc u obviněných podařilo zajistit i speciální elektrotechnické zařízení používané ke krádežím a také vozidlo Mercedes, s kterým přijeli do České republiky loni v říjnu, na jednu ze svých posledních „výprav“, za krádežemi luxusních vozů.
Vyšetřování, v rámci kterého kriminalisté mimo jiné rovněž zjišťují, kde a u koho kradené vozy končily, probíhá u obou cizinců vazebně. Za odcizení jedenácti luxusních vozidel hrozí oběma cizincům v případě uznání viny před soudem až osmileté tresty.