Zoopark Zájezd se dlouhodobě podílí na ochraně přírody. Jako zoologická zahrada chová přes 100 druhů zvířat, z nichž je mnoho ohroženo vyhynutím. Některé z nich žijí na druhém konci světa, ale některé žijí doslova za humny. Ve čtvrtek 21. listopadu pracovníci zoo vypustí do přírody několik desítek mláďat koroptví polních, která odchovali ve speciálně upravených voliérách.
Robustní stavba těla, menší vzrůst, krátká křídla i ocas a oranžově zbarvené tváře a hrdlo. To je koroptev polní. Živí se rostlinami a semeny, na jaře a v létě požírá různé druhy hmyzu. V dnešní době je však v české přírodě velmi ohrožená. Zatímco před sto lety žilo na území dnešního Česka odhadovaných pět milionů koroptví, v současnosti jich přežívá méně než 1,3 % původních stavů. Hlavní příčiny ohrožení koroptve jsou zřejmé a původ mají ve změně hospodaření se zemědělskou krajinou. „Dříve byla koroptev v okolí naší zoo hojná, ale v současné době se s ní setkáváme velmi vzácně. Aktuální populace je tak malá, že každý vypuštěný pták je prospěšný. Chceme proto přispět k obnově populace koroptve, a to nejen vypouštěním odchovaných jedinců, ale rovněž i cílenými změnami v krajině. Každá zachovaná nebo obnovená mez, remízek nebo nezoraný okraj cesty k tomu mohou dopomoci. V rámci údržby areálu zoo a blízkého okolí se snažíme taková vhodná místa vytvářet. Ta pak slouží nejen koroptvím, ale samozřejmě i dalším druhům zvířat,“ říká ředitel Zooparku Zájezd Jiří Marek.
Vypouštění proběhne ve čtvrtek 21. listopadu v 10:00 za přítomnosti chovatelů a médií. Na místě bude pro zodpovězení dotazů k dispozici kurátor Zooparku Zájezd Jiří Marek ml. a vedoucí vzdělávání Daniel Koleška.