Hejtmanka Petra Pecková včera v Městském divadle ve Slaném předala Ceny hejtmanky za rok 2022. Získaly je osobnosti, které jsou spojené se Středočeským krajem a jejich činnost, čin nebo dílo je něčím mimořádné. V tomto ročníku komise vybírala z rekordního počtu nominovaných. Lidé na ocenění navrhli 70 osobností.
„Komise měla letos ještě těžší práci než v minulých letech, protože počet nominací byl skutečně mimořádný. Za rok 2021 jsme vybírali mezi šestatřiceti kandidáty, za rok 2022 to byl téměř dvojnásobek. Ceny hejtmanky vnímám jako unikátní příležitost uvědomit si, kolik máme v kraji schopných, pracovitých a obětavých lidí. Děkuji každému, kdo svého kandidáta nominoval, protože díky tomu známe mnoho nových obdivuhodných životních příběhů, o kterých bychom se jinak třeba nedozvěděli. A to by byla škoda. Blahopřeji všem oceněným a děkuji všem nominovaným osobnostem za to, že pomáhají dělat střední Čechy lepším místem pro život,“ řekla hejtmanka Petra Pecková. O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovala komise složená ze členů Rady Středočeského kraje, zástupců zastupitelských klubů a odborníků z jednotlivých oblastí. O vítězi v kategorii Cena veřejnosti rozhodovali lidé prostřednictvím hlasování na webu Středočeského kraje.
Přehled oceněných osobností podle kategorií a jejich nominační medailonky:
PRACOVNÍK VEŘEJNÉHO SEKTORU – Nikola Konopásková
Paní Nikola Konopásková pracuje jako krizový manažer Zdravotnické záchranné služby. V době nástupu uprchlické krize v důsledku vojenského konfliktu na Ukrajině zprovoznila ve spolupráci s kolegy a vedla jedno z ubytovacích zařízení v rámci Středočeského kraje (pod Oblastní nemocnicí Kladno). Díky jejímu obrovskému nasazení se podařilo zprovoznit toto zařízení velice rychle a bylo možné tak poskytnout přístřeší 50 lidem. Svůj čas věnovala i péči o samotné ubytované osoby, kdy se jim snažila zajistit vše potřebné (mnoho z nich dorazilo s nadsázkou řečeno "s jednou igelitkou v ruce", tedy zcela bez potřebných věcí) a pomáhala jim s orientací na trhu práce. Toto vše vykonává dodnes.
SPORT – Marie Švorbová
Paní Marie Švorbová před 60 lety získala na Mistrovství světa v kuželkách v roce 1962 v Bratislavě, svou první medaili (bronzovou) z mezinárodní akce v dresu ČSSR. Po celou svou sportovní kariéru hájila barvy Lokomotivy Kolín, později TJ Sokol Kolín (nyní Kuželkářský klub Kolín) jako hráčka, později trenérka mládeže i žen v Kolíně. Prosadila se i jako trenérka reprezentace žen ČSSR. Získala celkem 5 titulů Mistr Československa v jednotlivcích, 11 titulů Mistr ČSSR s družstvem Lokomotiva Kolín, 2 bronzové medaile z Mistrovství Evropy a 2 bronzové a 2 stříbrné medaile z Mistrovství světa. V roce 2006 byla uvedena do síně slávy České kuželkářské asociace, je držitelkou Stříbrné plakety Za zásluhy ČKA, Bronzové plakety ČKA Za reprezentaci a titulu Zasloužilý mistr sportu. Je také držitelkou světového rekordu v jednotlivcích z Mistrovství světa 1968 v Linci.
VZDĚLÁVÁNÍ – Jiří Holý
Pan Jiří Holý z Příbrami si ocenění zaslouží za celoživotní přínos školství a vzdělávání - jako učitel, výjimečný státní úředník i ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje – Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků. Svoji pracovní kariéru začínal jako učitel ve střední škole a postupně působil například na postech ředitele okresního Školského úřadu v Příbrami a dále vedoucího oddělení správního a organizačního na Odboru školství KÚSK. Od roku 2010 do konce roku 2022 byl ředitelem Vzdělávacího institutu Středočeského kraje. Zasloužil se o vznik Asociace krajských vzdělávacích zařízení, z.s., v jejímž čele je již pátým rokem. Dlouhodobě se aktivně zapojuje do mezinárodních projektů a programů a zúčastnil se mnoha zahraničních stáží. Je členem odborných pracovních skupin a podílí se na zpracování strategických dokumentů nejen na úrovni Středočeského kraje, ale rovněž na celorepublikové úrovni. Uznání mu patří za systematický přístup k dalšímu vzdělávání pedagogických pracovníků, metodickou činnost a za práci s řediteli škol a školských zařízení zřizovaných jak krajem, tak i obcemi.
VĚDA A VÝZKUM – Jaroslav Polák
Pan Jaroslav Polák je nominován za svou dlouholetou činnost v oblasti rostlinolékařství. Působil ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, kde byl 30 let vedoucím oddělení virologie. V roce 1968 se výrazně postavil proti sovětské okupaci, byl i zajat. Vědeckou kandidaturu absolvoval jako nečlen KSČ složitě a komplikovaněji. V roce 1988 mu holandská vláda udělila roční stipendium a pracoval ve světovém centru zemědělského výzkumu ve Wageningenu. Zapojil se i do protestů na Národní třídě v roce 1989 a po roce 89 se dále specializoval na komplexní problematiku a ochranu peckovin proti viru šarky švestky. Výsledky jeho výzkumu měly a mají vysoký hospodářský přínos v zemědělství a jsou uznávány v celém světě. Jeho životopis byl uveřejněn nejen v řadě biografických časopisů, ale dokonce i v nejprestižnějším Who is Who in the Science and Engineerin. Je mezinárodně uznávaným prvním světovým specialistou na problematiku vysoce škodlivého viru šarky švestky, který dle publikovaných údajů způsobil ve světě jen v posledních třiceti letech škody za více než 30 miliard euro. Získal i zahraniční ocenění, například od IBC Cambridge obdržel certifikát za vynikající výsledky výzkumu, od americké University Maryland obdržel osobní certifikát.