Vlasta Burián byl po druhé světové válce perzekuován komunistickým režimem, který mu zakazoval pro něj to nejdůležitější, stát před diváky. Šanci dostal až v Městském divadle Kladno.
Před divadlem mu město odhalilo dlaždici, která jeho angažmá zde připomíná.
Za první republiky byl hvězdou českého filmu, rozhlasu i divadla, po druhé světové válce ale Vlastu Buriana neprávem nařkli z kolaborace a komunisti i věznili. Po propuštění z vězení se z něj stal zlomený, smutný člověk, který své chmury utápěl v alkoholu. Živil se jako poslíček na horské chatě až do chvíle, kdy přišla pomocná ruka z Kladna.
Městské divadlo Kladno ho obsadilo do role Muchomíra Kulíška v situační komedii českého dramatika, herce a režiséra Františka Šamberka „Palackého třída 27“. Podle tehdejší kritiky na sebe Vlasta Burian strhl veškerou pozornost. Angažmá na Kladně trvalo sezónu 1949-1950. Plně rehabilitován byl až v roce 1994, kdy divadelní historik Vladimir Just prosadil znovuprojednání jeho případu.
Slavnostního odkrytí pamětní desky před kladenským divadlem se 24. října zúčastnil i vnuk Vlasty Buriana, pan Vlastimil Kristl (*1944).
Gymnázium Kladno se v letošním roce opět zapojilo nejenom návrhem desky (prof. Zdeněk Manina), ale zejména vytvořením brožury, která mapuje život Vlasty Buriana – originální ilustrace (viz. snímek níže) vytvořila Magdaléna Rejhonová, osmnáctiletá studentka 3. ročníku. „Byla to pro mě první velká příležitost a čest,“ uvedla. Texty připravila učitelka dějepisu na gymnáziu Adéla Vaníková a knihovnice gymnázia Marcela Šmejkalová, které rovněž iniciovaly vznik výstavy obrazů od studentek. Vzniklo třináct obrazů na plátnech, které zachycují Vlastu Buriana v různých životních etapách. Tato výstava bude ke zhlédnutí ve foyer kladenského divadla a poté v Centralu Kladno pro širší veřejnost.